V dnešní uspěchané době můžeme více než kdy jindy říci, že většina z nás žije v neustálém shonu. Často tento shon pojmenováváme jako krysí závod. Bohužel i v důsledku tohoto závodu mnoho lidí zapomíná na své sny, na své cíle a především na smysl svého života. S tím zapomínáme i na svou lidskost a na důvod proč jsme se stali “pány tvorstva” a “logicky smýšlející organismy”. 

 Možná si teď říkáte co tím myslím? A já vám to hned uvedu na pravou míru. Pokud by naši předci neměli jasnou vizi, cíl a sen, že si ulehčí práci, tak by nejspíš nevymysleli tak jednoduchou věc, jakou je kolo. Nebo pokud by bratři Wrightové netoužili po umění létat, tak bychom nejspíš dnes neměli důmyslný systém letecké dopravy, díky které jsme za 12 hodin na druhé straně světa. Kdyby Elon Musk nesnil o kolonizaci Marsu, tak by prostě nikdy nevzlétl ani do stratosféry. 

Sny jako lidstvo potřebujeme, ale zároveň potřebujeme i lidi, kteří budou snít. To se bohužel během krysího závodu neděje. Jen si to představte, že by každý člověk u pásu měl sen o tom, že výrobu z efektivní, že vymyslí nějaký vylepšovák, nebo si ulehčí práci. Myslíte si, že by byl následně dostatečně produktivní během své desetihodinové pracovní doby? Myslím, že spíše ne, jelikož by přemýšlel, zkoušel a experimentoval a to je proces učení, během kterého by vznikaly chyby, časová prodleva a výroba by tedy šla do ztráty. A přesně kvůli tomu, se v krysím závodu sny vytrácejí. Efektivita je důležitější než kreativita a za každou chybu jsem explicitně potrestán. Místo toho, abychom si v mozku tvořili okruh vítěze, který je základním předpokladem inovativního člověka, tak se nám tvoří program založený na stereotypu a plnění příkazů. Samozřejmě je utopickou představou, abychom byli všichni vizionáři, kteří budou chtít kolonizovat Mars, ale co takhle začít s menšími sny? Například budu zdraví a dostatečně finančně zajištěný i v důchodovém věku, abych dokázal 4x ročně vyrazit do různých zemí a různých destinací. Je to malý, nebo velký sen? To nechám na vás, ale vím, že je to sen, který je realizovatelný. Musíte mít však správný cíl, záměr a strategii.

A to je vlastně klíč ke spokojenosti. Metoda CZS, tedy CÍL – ZÁMĚR – STRATEGIE, je velmi efektivní metodou, jak dosahovat svých snů. Život i podnikání je totiž jako puzzle, nejprve potřebujeme vědět, jak by měl obrazec zhruba vypadat. Následně chceme tento obrazec složit, abychom se mohli svým dílem kochat, ale nesmíme zapomenout, že je potřeba zvolit vhodnou strategii. Obrázek můžeme stavět od středu, zprava, nebo od rohů, volba je na nás, otázkou tedy je, jakou strategii zvolit. A stejně si můžeme definovat jakýkoliv cíl. Je však důležité, abychom dodrželi vždy všechny tři pilíře – Cíl, Záměr, Strategii.

Fáze #1 – CÍL 

Uveďme si příklad: Po dlouhé době se potkáte s kamarádem ze školy, který je ve velice dobré formě. V hlavě vám probleskne myšlenka, že byste taky chtěli shodit nějaké to kilo na víc, a protože vám říkal, že hodně běhá, tak byste to chtěli zkusit taky. Říct si, že začnu běhat, je však natolik obecné, že byste to tedy za dva týdny s velkou pravděpodobností vzdali. Dáte si tedy nějaký konkrétnější cíl v podobě půlmaratonu a rovnou si i najdete závod a přihlásíte se. Nyní již máte závazek a konkrétní cíl.

Fáze #2 – ZÁMĚR

Aby vás však běhání bavilo a zůstal jste u něj i po závodu, tak je důležité dát tomuto procesu i nějaký záměr, nebo též smysl. V tomto případě je to jednoduché. Chodím běhat, jelikož chci být fit a ve formě, abych byl dlouhodobě zdravý a vitální.

Mít u cíle záměr je opravdu důležité, je totiž prokázáno, že smysluplné věci mají razantní vliv na naší osobní spokojenost. Pokud tedy budeme dělat dostatečné množství smysluplných věcí, tak se budeme cítit mnohem šťastnější.

Fáze #3 – STRATEGIE

Aby vás však běhání bavilo a zůstal jste u něj i po závodu, tak je důležité dát tomuto procesu i nějaký záměr, nebo též smysl. V tomto případě je to jednoduché. Chodím běhat, jelikož chci být fit a ve formě, abych byl dlouhodobě zdravý a vitální.

Mít u cíle záměr je opravdu důležité, je totiž prokázáno, že smysluplné věci mají razantní vliv na naší osobní spokojenost. Pokud tedy budeme dělat dostatečné množství smysluplných věcí, tak se budeme cítit mnohem šťastnější.

Princip popsaný v tomto případě se dá následně aplikovat do jakéhokoliv odvětví, bude nám sloužit jako jakýsi průvodce na naší cestě ke spokojenosti. Jelikož to co nás dělá dlouhodobě šťastným, vlastně není výsledek. Není to ten zaběhnutý půlmaraton, ale je to ta cesta. Ten proces. A pokud si proces neudělám tak, aby nás bavil, tak pro nás nebude důležitý ani výsledek.

Teď již známe základní princip plnění si snů, cíl, vizí a proč je to vlastně spjaté s naším osobním štěstím. V krátkosti to ještě jednou shrnu.

#1 – pokud budeme žít pouze v krysím závodu, tak náš mozek vytvoří cyklický vzorec, z kterého bude velice těžké vystoupit. Zároveň tento vzorec negativně ovlivňuje naši psychiku, odvahu a štěstí. 


#2 – nemusíme mít obrovské sny. Stačí si začít dávat menší sny, které nám dávají smysl a dělají nám radost.

#3 – využijte efektivity metody CZS. Věci a procesy, které nám dávají smysl, nás dělají šťastnějšími.

Kvalita našeho života je určena mírou naší osobní spokojenosti. Myslete na to a podnikejte kroky, které tuto spokojenost zvyšují. Odemkněte potenciál svého života a staňte se i vy Limithackerem.  

Kontakt: tomas@hackyourlimits.cz