Původ čtvercového dýchání není zcela jasný, protože se jedná o techniku, kterou používali lidé z různých kultur po celá staletí. Boxové dýchání se však stalo známým zejména díky praxi yogi a buddhistických mnichů v Asii a později i díky výcviku amerických námořníků a speciálních jednotek. Jeho popularita nejvíce stoupla díky propagaci mindfulness a meditačním technikám v západním světě.

Během techniky box breathing dochází k řízenému zpomalení a prohloubení dechu, což může mít pozitivní vliv na fungování našeho mozku a těla. Konkrétně se během této techniky děje následující:

 1. Snížení hladiny stresového hormonu kortizolu – Zpomalení a prohloubení dechu aktivuje nervový systém zodpovědný za uklidňování a snižování stresové odpovědi. To vede ke snížení hladiny stresového hormonu kortizolu v těle.

 2. Zlepšení krevního oběhu – Prohloubení dechu zvyšuje tlak v hrudní dutině, což podporuje prokrvení celého těla a zlepšuje krevní oběh.

 3. Zvýšení hladiny kyslíku v krvi – Zpomalení dechu a prohloubení nám umožňuje nasát více kyslíku do plic, což vede k vyšší hladině kyslíku v krvi a lepšímu fungování orgánů.

 4. Uklidnění mysli – Soustředění se na pravidelný dech může pomoci uklidnit mysl a snížit úzkost a stres.

Celkově lze říct, že technika box breathing může mít pozitivní vliv na náš fyzický a duševní stav, a proto ji mohou využívat jak vojáci, tak i běžní lidé jako prostředek ke zvládnutí stresu a uklidnění.

Techniku box breathing hojně využívají vojáci a další příslušníci ozbrojených sil k uklidnění nervů, zlepšení koncentrace a snížení stresu při výkonu své práce.

Vojáci, zejména příslušníci zvláštních jednotek, často čelí vysokému stresu a napětí v situacích, kdy musí přijmout rychlé a přesné rozhodnutí. Použití box breathing jim pomáhá udržet klid a soustředit se i v těch nejnáročnějších okamžicích.

Tato technika se skládá z několika jednoduchých kroků:

 1. Nastavte se do pohodlné pozice, ideálně sedící nebo ležící.
 2. Uvolněte ramena a ruce, pokud možno.
 3. Pomalu a hluboce se nadechněte nosem, po dobu čtyř sekund.
 4. Zadržte dech po dobu čtyř sekund.
 5. Pomalu a plně vydechněte po dobu čtyř sekund.
 6. Držte dech po dobu čtyř sekund.
 7. Opakujte tento proces po dobu několika minut, nebo dokud necítíte uvolnění a klid.

Box breathing může pomoci zlepšit koncentraci, snížit úzkost a stres, a také pomoci při problémech s nespavostí. Tato technika se často používá ve vojenských a záchranných profesích, protože pomáhá udržet uklidněnost v náročných situacích.

Vědecké studie ukázaly, že box breathing může snižovat hladinu kortizolu, což je hormon spojený se stresem. Také se ukázalo, že tato technika zvyšuje hladinu kyslíku v krvi a snižuje krevní tlak. Je však třeba mít na paměti, že box breathing není určen jako náhrada za lékařskou péči, a pokud máte zdravotní problémy, je lepší se poradit s lékařem.