V životě toužíme všichni po jedné věci, tou věcí je štěstí. Většina z nás však nemá ponětí, jak se stát šťastným. Mnoho lidí si myslí, že štěstí znamená mít peníze. Někteří prozřetelnější lidé tvrdí, že štěstí je být zdraví. Ti druzí mají o něco málo větší pravdu. Stále ta pravda však není kompletní. Musíme si totiž jasně položit otázku, co to je ŠTĚSTÍ? 

Štěstí je totiž vícero druhů. Pokud vyhrajete ve sportce a já se Vás zeptám: „Jak jsi to udělal?“ tak mi nejspíše řeknete „Měl jsem štěstí.“. Když se mě však někdo zeptá zdali jsem šťastný, tak jeho otázka míří na dlouhodobý časový úsek a zde již není snadné odpovědi. Zde se již musíme zamyslet na svým životem a naší spokojeností. 

Mnoho lidí v dnešní době podlehlo urychlené době a honí se za něčím, čemu věří, že je udělá šťastnými. Bohužel je to jen málokdy pravda. Bohužel je to často i naopak. Bohužel totiž často nechápeme pojem štěstí, šťastný a jaký by to pro nás mělo mít význam. Pokud vám tedy nyní povím, že úspěch není roven štěstí, ale štěstí je rovno úspěchu, tak vám možná zamotám hlavu, ale zároveň dám i odpověď. Štěstí je totiž o dlouhodobé spokojenosti a plnohodnotně naplněném životě. Pokud se nyní obáváte, že byste tohoto cíle nemohli dosáhnout, protože ……. doplňte si sami, tak máte štěstí, jelikož mám pro vás dobrou zprávu.

 

ŠTĚSTÍ MŮŽETE JÍT NAPROTI, JELIKOŽ SE ŠTĚSTÍ SE DÁ NAVYŠOVAT.

 

Vzhledem k tomu, že naše tělo je geniálně vymyšlený stroj, tak dokážeme pozorovat mnoho zajímavých proměných, které v našem těle probíhají a v řadě studií byly sledovány procesy, během stavu spokojenosti a štěstí. Víme tedy, že během těchto stavů nám v těle probíhají různé chemické procesy a dokážeme tak pozorovat, u kterých činností se nám tento jev opakuje. Mám pro vás tedy 5 tipů, jak dlouhodobě zvyšovat svou spokojenost.

 

 #1 – METODA CZS

 

Cíle, vize, sny a touhy… Každý je potřebujeme, ale mnoho z nás je nemá definované. Udělejme to, je potřeba vědět, kam míříme! Přesně, jasně a do detailu si popište to kam míříte, to po čem toužíte, to co chcete zažít. Buďte opravdu konkrétní, kažďičký detail, který si dokážete představit vás posouvá blíže ke svému cíli. Nevynechejte barvu, vůni, pocity, nebojte se dát si konkrétní termíny i hodnotu. Je to opravdu důležité, abyste měli jasný směr a retrospektivně věděli, že jdete stále po správné cestě.

 Tvůj cíl je však k ničemu, pokud nemá ZÁMĚRJe prokázané, že smysluplná aktivita nás dělá šťastnějším. Definuj si i svůj ZÁMĚR A SMYSL. Detailně jste si popsali svůj cíl, svou vizi. Nyní však dejte věcem smysl. Nechtějte auto, protože je to známka úspěchu. Chtějte auto, jelikož vás přepraví z bodu A do bodu B, a chci to Volvo, jelikož je to bezpečné vozidlo pro mou rodinu, zároveň je velmi kvalitní, vypadá luxusně a neokouká se mi za dva týdny, navíc má dobrou spotřebu, takže budu ekologický pro planetu a když na to šlápnu, tak předjedu i BMW. Takto nějak může vypadat záměr k autu, opět však buďte co nejvíce konkrétní, jelikož to jsou ty detaily, které vás můžou dlouhodobě motivovat.

Nyní máme záměr i cíl, je tedy čas sestavit tu správnou STRATEGIISepišme si vše, co nás dovede k našemu cíli. První dva body pracují hodně z technikou vizualizace a využíváme spíše kreativitu, nyní však musíme popustit uzdu i logice. K našemu cíli vede mnoho různých cest, ale tím, že o nich budeme jenom snít, básnit a polemizovat jich nedosáhneme. V tomto bodu je potřeba naplánovat krůček po krůčku a opravdu pojďme po malých krocích, jak svého cíle dosáhnout. Ta cesta se možná bude měnit, ale dokud to nevyzkoušíme, tak se to nedozvíme. Nastavme tedy optimální strategii a začněme podle ní konat AKČNÍ KROKY. Bez nic to totiž nedokážeme. 

A PROČ nám tato metoda pomáhá ke spokojenějšímu životu? Je to především díky tomu, že lidé s jasnou vizí se tolik nebojí překážek, které nám život přináší. Zároveň nám náš cíl dodává do života smysluplnost, která je jedním se základních kamenů spokojenosti a v neposlední řadě máme strategii, která nám eliminuje pocity strachu. My totiž přesně vím, které konkrétní kroky musíme učinit, abychom dosáhli spokojenosti a štěstí. 

První tip tedy zní… Vytvořte si CÍL, dejte mu ZÁMĚR a definujte si STRATEGII. 

 #2 – OTUŽOVÁNÍ

 

Otužování je v současné době obrovský trend. Mnoho lidí však vlastně vůbec neví, proč se otužují. Ve valné většině můžeme tvrdit, že je to kvůli silné imunitě. Což je vlastně skvělý benefit, ale víte o tom, že otužování, je jednou z osvědčených metod, jak zvýšit svou osobní spokojenost a štěstí? 

Studená voda má silný stimulační efekt na „modrou skvrnu“ v mozku, což je hlavní zdroj noradrenalinu našeho těla. Vyplavovaný noradrenalin spolu se serotoninem nám tedy pomáhá optimalizovat naši náladu k lepšímu. Zároveň se během otužování, konkrétně například u studené sprchy vyplavuje endorfin, který v kombinaci studená a teplá voda může způsobit i silnou úlevu od akutních bolestí. Endorfiny jsou totiž přírodní hormony tišící bolest a během této kombinace jsou do těle vyplavovány ve větším množství, než je tělu obvyklé.

Zároveň průzkum, který provedl v roce 2011 The American Meteorological Society došel k výsledku, že teplota prostředí má silný vliv na naše štěstí. Konkrétně teplota 13.9°C nás dělá opravdu šťastnějšími. Teď vám je tedy již určitě jasné, že tato teplota je spíše chladnějšího rázu. 

Co je však na chladu nejlepší, tak je práce s emocemi. Během otužování nám mozek vypíná emoce. Právě proto se studená voda využívala v psychiatrii. Jedinou činnost, kterou v daný okamžik mozek chce podpořit je boj o přežití. Díky tomu pokaždé, když se vystavujeme chladu, tak své tělo adaptujeme na stres a získáváme tak odolnost v náročnějších životních situacích. Zvyšujeme si tak tedy i svou osobní spokojenost. Krom toho má chlad i silné regenerační a protizánětlivé účinky, čímž nám mimo jiné pomáhá odbourávat stresové hormony. 

Otužování a navýšení osobní spokojenosti a pocitu štěstí, jde tedy ruku v ruce.

 

 #3 – MEDITACE

 

Lidé znají pozitivní účinky meditace již tisíce let. Je určitou domněnkou, že meditaci objevily již primitivní skupiny lovců a sběračů při zírání do ohně. Postupem času se tato činnost vypracovala ve strukturovaný proces očisty těla i ducha. 

Je prokázáno, že meditace snižuje známky zánětu, podporuje buněčnou imunitu, a dokonce snižuje biologické stárnutí. Ten největší benefit však přisuzuji lepšímu mentálnímu zdraví a spokojenosti. Během meditace se dostáváme do stavu, kdy naše tělo velmi efektivně odbourává stres, zároveň v tomto stavu (v hladinách alfa) přichází výrazná úleva a klid. Je to způsobeno i tím, že jsme v takzvaně přítomném okamžiku. Nemyslíme tedy na nejistou budoucnost, nebo chyby z minulosti. Během tohoto stavu jsme také velmi dobře programovatelní, pokud si tedy budeme klást správné otázky, dostane se nám správných odpovědí. Pozitivní myšlenky totiž dokáží ovlivnit mnohé. V praxi to můžeme vidět například na placebo efektu. V neposlední řadě bych zmínil, že v nedávných psychologických testech vyšlo jasně najevo, že lidé, kteří pravidelně provádějí meditaci mají mnohem aktivnější část mozku spjatou s pocity štěstí. 

Meditace, je tedy efektivním klíčem k cestě za štěstím. 

 #4 – VYSTAVOVÁNÍ SE SVĚTLU

 

Studie ukázaly, že je vystavení se slunečnímu záření spjato se zvýšenou produkcí dopaminuJe tedy jasné, že světlo má na náš život velký vliv, jelikož dopamin je hormon spjatý s pocity spokojenosti a zadostiučinění. Bohužel v dnešní době, kdy je náš život hodně soustředěný na výkon a pracovní povinnosti, tak drtivá většina z nás tráví více než 90% svého dne v interiérech.  

Krom vyplavování dopaminu nám světlo optimalizuje i cirkadiánní rytmus a nabíjí naše mitochondrie, jenž bychom mohli jednoduše nazvat, jako naše buněčné elektrárny. S těmito dvěma vlastnostmi je spjatá naše energie a s energií je spjatý i optimismus a radost. Je tedy jasné, že bychom měli své tělo vystavovat slunci co nejvíce. Dle studií navíc víme, že nejblahodárnější vliv má východ a západ slunce. Během těchto dvou denních okamžiků se pohybujeme ve vlnových délkách, kterým se též říká „terapeutické okno“. 

Vzhledem k našemu časovému nedostatku se naštěstí přišlo i na způsob, jak sluneční světlo nahradit a to za pomocí fotobiomodulace. Tato terapie nás vystavuje infračervenému a blízkému červenému světlu o vlnových délkách právě v rozmezí „terapeutického okna“ a dodává nám tolik potřebnou energii. Krom toho má mnoho blahodárných účinků na náš organizmus. Více informací o fotobiomodulaci doporučuji přečíst na stránkách www.lighthacker.cz . Co je však asi jasné je fakt, že máme dva způsoby jak se vystavovat pozitivním účinkům světla a neměli bychom na ně zapomínat. 

Světlo je pro nás blahodárným zdrojem energie. A energie je jedním z hlavních ukazatelů naší spokojenosti, nezapomínejme si ji tedy dostatečně doplňovat. 

 

 #5 – Kvalitní spánek

 

Spánek je všechno… Kvalita našeho spánku, totiž odpovídá kvalitě našeho života. Mnoho lidí však tento každodenní proces regenerace značně podceňuje. V dnešní době spíme o hodinu až dvě kratší čas než lidé v nedávné minulosti. Zároveň kvalita spánku značně klesla. Je to způsobeno mnoha vlivy a to přemírou stresových situací, elektro smogem, světelným smogem, větším ruchem okolí, atd..

Bohužel spánek je jedním z klíčových procesů v naší osobní spokojenosti. Odhaduje se, že až 90% lidí trpících depresí má velmi velké problémy se spánkem. Navíc spánková deprivace, nebo jen dlouhodobě nekvalitní spánek je jedním ze spouštěčů duševních poruch. Zároveň kvalita spánku ovlivňuje i naši fyzickou kondici, je tedy více než jasné, že pokud nebudeme fit, tak nebudeme šik a naše emoce budou tedy také v útlumu. 

Jak však kvalitu spánku zvýšit? Je mnoho dílků vedoucích ke kvalitnímu spánku a nemusí to být jednoduchý proces. Základem je chodit spát ještě před půlnocí, nejlépe do jedenácté hodiny. Jisto jistě je dobré omezit alkohol a kofein. Poločas rozpadu kofeinu je více ne šest hodin a dokáže nám velmi negativně ovlivňovat kvalitu našeho spánku. Zhruba hodinu a půl před spánkem by bylo dobré omezit modré světlo, takže žádná televize či telefon. Pozitivní vliv má i otužování a optimalizace cirkadiánního rytmu pomocí světla. 

Zkuste si vylepšit svůj spánek a mějte ničím nerušené sny. Spánek je všechno a souvisí velmi úzce s vaší spokojeností. Dopřejte si ho tedy dostatek