NÁDECH A VÝDECH…

To je vše. To je život. To je naše existence. První nádech nám život dal. S posledním výdechem nám život zase skončí.

Dýchání bereme jako automatický mechanismus, ale často dýchat neumíme a ubíráme si tak kyslík.

Tento týden se zároveň většina z nás vrátila do pracovního koloběhu a já věřím, že jste se na to pořádně a hluboce nadechli, jelikož i letošní rok bude náročnou výzvou. Výzva to nebude snadná, zároveň však věřím, že nebude nepřekonatelná a s klidným dechem jí všichni dokážeme zvládnout.

Možná tím klíčem bude právě opravdu dech. Proces, na který nemyslíme, ale zároveň mechanismus, který nám dokáže během několika vteřin ovlivnit naši emoční rovnováhu. Když jsme ve stresu, tak se nám zrychluje tep, potí se dlaně, dech je mělký a zrychlený. Naopak při relaxační meditaci je náš dech hluboký a pomalý. Jsou to dva protichůdné stavy, ale popisují jednu rovnici, z které vychází jednoznačný výsledek – dechem ovlivňujeme svůj aktuální vnitřní stav.

Většina lidí je zároveň zvyknutá dýchat pusou a možná ještě hůř i do horní části hrudníku, což není vůbec vhodnou technikou pro klidnou mysl a silné tělo. Než vám tento proces popíš hlouběji, tak na začátek si stačí zapamatovat, že abychom zachovali klid a zároveň zapojili všechny pozitivní mechanismy našeho těla, tak je vhodné dýchat nosem, do břicha a to pěkně pomalu a klidně. Celkem snadné, že ano? A vlastně je to i jednoduchý způsob, kterým se dá čelit veškerým překážkám, jenž na nás rok 2021 nachystá. Ještě jednou tedy zopakuji, stačí zachovat pomalý a vědomý dech a všechny problému se najednou budou zdát o něco méně komplikované.

Zároveň ti, kteří jsou chladu znalí a propadli tedy nějaké formě otužování, mají velkou výhodu oproti těm, kteří ještě lásku k chladu nenašli. Tou výhodou je tedy silná mysl, vytrvalost a odhodlání. Mnoho lidí má otužování spjaté pouze se silnou imunitou a tělesnou regenerací, tím nejlepším benefitem je však umění překonávat své limity. Pokud tedy spojíme dechové a chladové techniky v jeden komplet, tak nám vzniká obrovsky účinný mindhack, který můžu jen doporučit. Otevřete tedy svou mysl, nebojte se nových výzev a zachovejte klidný dech a chladnou hlavu. I ta nejtěžší překážka se následně bude překonávat o něco snadněji.

Nyní již stačí nádech a výdech…

Mějte se krásně a nebojte se posouvat své limity!