V moderní době jako lidé čelíme mnoha výzvám. Aktuálně je to například globální pandemie onemocněním Covid-19, zvyšující se inflace, klimatické změny, ale i nárůst množství zpracovávaných informací, nebo dopaminové závislosti. Přesně tyto věci, ale i mnohem menší události nám zvyšují množství přijatého stresu. 

Musíme tedy hledat způsoby, jak se stresem pracovat a nejlepe jak mu předcházet. Jedním ze způsobů jak se stresem můžeme zatočit je napčíklad BIOHACKING.

Pro koho je článek určený?

 • Pro lidi, kteří se zajímají o seberozvoj
 • Pro sportovce, kteří chtějí maximalizovat svůj potenciál
 • Pro lidi, kteří chtějí najít balanc v oblasti zdraví a energie

Kdo si z článku odnese nejméně ?

 • Člověk, který není otevřený novým přístupům
 • Člověk, který nemá rád nové výzvy
 • Člověk, který se dennodeně věnuje biohackinku už dlouhou dobu

Co to ten Biohacking tedy je?

Biohacking je jednoduše řečeno soubor technik a metod jak poznat sám sebe po fyzické i duševní stránce. Biohacking využívá různých rituálů, technologií a způsobů, díky kterým dokážeme využívat náš přirozený potenciál na maximální možnou míru. Biohacker je tedy termín pro člověka, který různými experimenty a moderními technikami hledá cestu, jak zlepšit fungování svého těla i mysli.

I přesto, že některé metody biohackingu spadají hluboko do historie, tak tento směr nabírá na popularitě především v dnešní době, ve které se na nás hrne stres ze všech stran a naopak naplnění našeho potenciálu brání. Není tedy náhoda, že v době ve které každých 40 vteřin někdo spáchá sebevraždu hledáme způsoby, jak nebýt jedním z nebožtíků. 

Jak Biohacking dělíme?

Biohacking dělíme do dvou skupin a to do skupiny Naturálního biohackingu a Hightech biohacking. Rozdíl mezi těmito směry je jednoznačný u Hightech biohackingu používáme moderních technologií, měření a potenciálu vědy k našemu sebezdokonalování. V Naturální pojetí je biohacking především o propojení svého vlastního těla s myslí a využití intuice a sebepoznání. 

hightech vs. naturální biohacking

Biohackeři jsou experimentátoři a badatelé

Co vše Biohacking řeší?

Jak už jste možná pochopili, tak biohacking je o komplexním přístupu k životu. Biohackingem tedy můžeme ovlivňovat tyto oblasti:

 

 • Pohyb

 • Regeneraci

 • Spánek

 • Sex

 • Dlouhověkost 

 • Vodu

 • Stravu a biochemii těla

 • Prostředí

 • Práci 

 • A mnoho dalšího

Jak je vidět, tak odvětví, do kterých biohacking zasahuje je nespočet. Stačí se jen rozhodonout a vydat se na cestu za posouváním svých limitů.

Mé oblíbené techniky

Jako asi každý biohacker i já mám své oblíbené metody, kterými hackuji svůj život a jeho kvalitu. Dnes vám o pár z nich řeknu něco více.

Dechové cvičení

Dechové cvičení

Díky různým dechovým technikám dokážeme napřímo ovlivňovat biochemii svého těla, ale především můžeme během pár vteřin zamezit nepřijemným projevům stresu a nervozity. Zároven je potřeba zmínit, že velká většina lidí vlastně ani neumí správně dýchat, a proto nevědomě negativně ovlivňujeme svůj život. Správný biohacker by tedy měl svou pozornost v první řadě zaměřit právě na svůj dech. 

Lighthacker infrapanely

 Fotobiomodulace (Terapie červeným světlem)

Fotobiomodulace je jedním z nejmodernějších trendů v oblasti zdraví a energie. Tato technologie využívá stejných vlnových délek, jaké vyzařuje slunce během východu a západu. Tyto vlnové délky jsou dle věděckých studií velmi prospěšné našemu organismu, a proto je před 25 lety začala zkoumat NASA pro využití u kosmonautů. Díky fotobiomodulaci mám po celý den více energie a dokážu rychleji regenerovat i po náročném tréninku.

Osobně využívám panely Lighthacker, které jsou nejsilnějšími infrapanely na světě. Jsem tedy rád, že s nimi mám navázanou spolupráci. Během využívání panelů často medituji, cvičím, nebo provádím vizualizační techniky. Tímto způsobem maximalizuji svůj potenciál během jednoho času hned několikanásobně.

Blokace modrého světla

Blokace modrého světla

Světelné prostředí je za mě opravdu důležité, jelikož nám přímo ovlivňuje kvalitu našeho spánku a cirkadiánní rytmy. Je to tím, že jsme byli tisíce let naší evoluce optimalizovaní na východ a západ slunce. Po západu slunce však přišla již jen tma a světlo, které vyzařoval plamen našeho přežití – oheň. V noci jsme se tedy nesetkali s modrým světelným spektrem a náš organizmus si tedy zafixoval funkci, že během přijímání modrého světla potřebujeme být aktivní, je den a tedy blokuje tvorbu melatoninu, jenž je hormonem spánku. S nástupem vynálezu žárovky své tělo však vystavujeme v omyl a i během noci máme melatonin blokovaný. Tím pádem nemůžeme usnout a když už usneme, tak máme narušeny spánkové cykly, které nám zase ovlivní kvalitu regenerace a dostáváme se tak do začarovaného kruhu. 

Osobně využívám k blokaci modrého světla brýle od Hynka Medřického, které sice nejsou designový kousek, ale zase nepropustí žádný paprsek modrého světla. Krom blokace za pomoci brýlí můžeme jít ještě dál a to k výměně našeho domácího osvětlení. Hynek Medřický se totiž primárně nezabývá pouze prodejem brýlí, ale spíše osvětou o světle, ve kterém je odborní na slovo vzatý. Má tedy unikátní výrobky a jedním z nich je například biodynamická žárovka VITAE 3V1. Tato žárovka nám v jednom ze svých módů dokáže vyzařovat pouze červené světlo, čímž nám nenarušuje přípravu na spánek a optimální vyplavování hormonů. Spánek je trošku nadneseně řečeno všechno, zkusme na to myslet a naučme se optimalizovat svůj den. 

 

Otužování

Otužování ( Chladová Terapie )

Pro mě jedna z nejlepší biohackingových metod je práce s chladem, s kterým vědomě pracuji již více než pět let. Ač je u otužování známý především benefit spjatý se zlepšováním imunity a zdraví, tak já osobně otužování praktikuji především pro práci s psychikou. Chlad nás totiž dokáže velmi rychle odpojit od emocí a napojit na přítomný okamžik. Zároveň se díky vystavovaní chladnému prostředí učíme zvládat stres. 

Závěr

Tak co na biohacking říkáte? Má vám co říci a chtěli byste se o něm dozvědět více? Věřím, že techniky a metody spadající pod biohackerské myšlení ještě zesílí a v brzké době jich bude využívat čím dál více lidí. Pokud totiž toužíme po spokojeném a zdravém životě, tak pro to něco musíme udělat. Zbavte se tedy svých předsudků, obav a strachů a vyražte do akce. 

Rád bys se mnou pracoval na svém rozvoji? Vyplň mi tvé údaje a já se ti co nejdříve ozvu.

14 + 7 =