Než přejdeme na konkrétní tipy na zvýšení produktivity, tak bychom si mohli říci, co to vůbec ta produktivita je. Klasické znění definice produktivity zní: „Produktivita je způsob jak měřit efektivitu.“. Ekonomicky je tedy produktivita množství vyprodukovaného obsahu v závislosti na vložené energii/zdrojích. Krásným příkladem je vlastně zemědělská činnost. Pokud vlastním zemědělskou půdu o rozloze 1 000 metrů čtverečních a vypěstuji zde 100 hlávek zelí, tak asi příliš produktivní nejsem. Pokud však na této ploše dokážu vypěstovat 2 000 hlávek zelí, tak je má produktivita mnohem lepší. Běžně se tedy o produktivitě bavíme v obchodním kontextu. Dnes nás však zajímá spíše přesah do našich každodenních životů. Jak tedy přemýšlet o produktivitě v kontextu s mým vlastním životem? 

Produktivita v osobním životě

Abychom v životě dosáhli svých cílů, tak je potřeba pochopit, že to co nás činí produktivními není seznam úkolů, ale naše vnitřní motivace. Zároveň potřebujeme využívat plně svůj potenciál a naučit se pracovat s pozorností, koncentrací a kreativitou. Když totiž tyto tři aspekty spojím v jedno, tak dosahuji mnohem lepších výsledků nejen v práci, ale i při komunikaci se svými blízkými a přáteli. Pozornost, kreativita a koncentrace jsou tedy jedny ze základních pilířů šťastného života. Hned vám vysvětlím proč… 

Pokud si vytyčím jeden úkol a budu mu tedy dávat svou plnou pozornost, tak se nemůže stát, že z úkolu A najednou pracuji na úkolu B. Zde svou roli hraje druhé umění a to je koncentrace. Při plnění úkolů je totiž potřeba zachovat klid, mít emoce na uzdě a maximalizovat své soustředění na daný okamžik a činnost. V neposlední řadě musíme využívat svou kreativitu. Jelikož díky kreativitě na daném úkolu pracujeme kratší dobu. Jednoduše totiž najedeme vhodnou cestu, jak si úkol usnadnit. A právě v tento okamžik zvyšujeme svou efektivitu a začínáme navyšovat produktivitu. A s produktivitou nám roste i míra našeho osobního štěstí, jelikož dosahujeme lepších výsledků, snižujeme náklady, máme více volného času a pro každého z nás přichází i mnoho dalších individuálních benefitů, takže jak se tedy stát produktivním? 

Zvyš svou produktivitu

1. Krok je pochopit rozdíl mezi zaneprázdněností a produktivitou

Mnoho lidí vypadají jako extrémně produktivní lidé. Jejich diář je napráskaný od první do poslední minuty dne a nikdy nemají na nic čas. Vzbuzuje to v nás tedy dojem, že mají opravdu dobrý timemanagment a naplno využívají každičkou vteřin dne. Ne vždy to však musí být pravda. Naopak je zde předpoklad, že vzhledem k přehlcenosti tento člověk nedává svým úkolům maximální pozornost, ztrácí koncentraci a snižuje se mu míra jeho kreativity. Pokud bychom tedy tohoto jedince sledovali blíže, tak bychom ve většině případů mohli sledovat fakt, že často posouvá schůzky na pozdější čas, je neustále ve stresu, špatně spí a kumuluje se mu vyčerpání, které může přerůst ve vyhoření. 

Prvním krokem k produktivitě tedy je pochopení, že když budu příliš zaneprázdněn, tak to neznamená, že jsem i produktivní. Naopak je dobré mít čas i na sebe a svůj odpočinek. I to je totiž klíčem k tomu, jak být produktivnější. 

2. Objevení důvodu, proč být produktivnějším

Každý z nás jsme naprosto jedinečnými osobnostmi a právě proto máme každý trochu jiné pohnutky k tomu být produktivní. Ano, většina z nás chce být produktivní proto, že chce vydělat více peněz, mít více majetku a následně jezdit na drahé dovolené. Je to však ten opravdový účel, kterým bych měl podložit svou touhu po větší produktivitě? Myslím si, že asi ne…

Abych svou produktivitu zvýšil, tak je potřeba propojit své vnější pohnutky s těmi vnitřními. To znamená, že je důležité, aby moje hlava souzněla s tím, co chce i mé srdce, díky čemuž se nedostávám do stavu vnitřního konfliktu, ale jsem ve stavu harmonie a balancu. Spojte tedy touhu po produktu s vaší vášní, záměrem a vnitřním smyslem a uvidíte, že to brzy přinese své výsledky. 

3. Inspirujte se u ostatních

Není neznámým pravidlem, že úspěch zanechává stopy… Neúspěch však také. Zkuste tedy otevřít oči a porozhlédnout se kolem sebe, zda nenajdete příklady lidí, kteří jsou extrémně produktivní. Pokud o někom takovém víte, tak sledujte vzorce a modely jeho chování, které z něj produktivního člověka dělají. Následně tyto vzorce aplikujte i do svého života a sledujte změny, které vám nový model přináší. Možná přijdete na to, že tento způsob zrovna vám nevyhovuje, ale díky své kreativitě přijdete na to, jak daný model modifikovat a upravit na míru vašim potřebám. 

4. Udělejte z produktivity návyk

Život by byl o něco jednodušší, kdybychom si řekli, že jdeme udělat změnu a ihned po rozhodnutí by se tak stalo. Bohužel, to takhle nefunguje. Pokuste se z produktivity tedy vytvořit návyk. Začněte například těmito činnostmi. 

1. během práce odložím svůj telefon a vypnu jeho zvuky

2. během práce zapomenu na sociální sítě

3. na svém pracovním stole budu mít uklizeno

4. budu spát alespoň 8 hodin denně a do postele půjdu před 23 hodinou 

5. každé ráno si udělám to-do list, který budu v průběhu dne odškrtávat 

6. pokud můžu, tak práci deleguji

 7. využívám techniku pomodoro 

Tyto činnosti, které se vážou na zvýšení efektivity aplikuji pravidelně a dogmaticky alespoň po dobu tří měsíců, poté se nám z této aktivity již pomalu, ale jistě stává zvyk. 

5. Řiďte se svým biorytmem

To, že jsme každý jiný jsem již zmiňoval a právě proto máme každý i trochu jiný biorytmus. Zkuste tedy vysledovat v kterou denní hodinu je vaše efektivita na nejvyšších příčkách a důležité úkoly si nechávejte právě na tento čas. Naopak v hodiny, kdy jste v útlumu věnujte méně náročným činnostem jako je kontrola checklistu, plánování a nebo pasivní vzdělávání. Uvidíte, že pokud se naučíte naslouchat svému tělu, tak vaše produktivita prudce poroste. 

6. Vyzkoušejte hudbu

Tento tip není pro každého, někdo během práce potřebuje eliminovat veškeré rušivé elementy a tím může být i hudba. Existují však melodie, které většině lidem naopak koncentraci navyšují a dostávají nás do stavu flow. V tomto stavu jsme následně soustředěni jen na svou činnost, dává nám smysl a podáváme daleko lepší výsledky. Těmto melodiím se říká binaurální beaty.

7. Plánujte

Správné plánování je klíčem ke každému většímu úspěchu. Je jedno jak velký úkol před sebou máme a jestli práce na něm zabere týden, měsíc či rok, vždy bychom si měli určit svou strategii. Často již během plánování narazíme na kritické body, které budeme muset vyřešit. Ne nadarmo existuje obor, kterému se říká projektové řízení. Tím však nechci říci, že si nyní musíte vždy vytvořit brief, debrief, Ganttův diagram a analýzu aktuálního stavu, ale je dobré začít klidně i menším brainstormingem, při kterém si ujasním své cíle a účel projektu. Zároveň díky dobré strategii můžu neustále kontrolovat svůj pokrok a případně reagovat na vývoj situace. 

Zůstaňme spolu ve spojení i na sociálních sítích, aby ti neutekla žádná novinka. 

Rád bys se mnou pracoval na svém osobním rozvoji individuálně? Vyplň mi tvé údaje a já se ti co nejdříve ozvu.

10 + 7 =