Dechové techniky jsou v poslední době velmi populární i pro podporu regenerace těla po sportu nebo jiné fyzické námaze. Tyto techniky se zaměřují na hluboké dýchání, které zlepšuje dodávání kyslíku do svalů a zlepšuje oběhový systém. Kromě toho mohou také dechové techniky snižovat hladinu stresu a napětí, což je klíčové pro regeneraci fyzickou i mentální. Zde jsou některé z nejúčinnějších dechových technik pro regeneraci:

1.) Pomalé a hluboké dýchání – Tato technika spočívá v tom, že se zhluboka nadechnete a vydechnete pomalu, zvyšuje se tím průtok krve a kyslík do svalů. Studie publikovaná v časopisu „The Journal of Sports Science and Medicine“ ukázala, že hluboké a pomalé dýchání může snížit hladinu kortizolu, hormonu spojeného se stresem, a zlepšit regeneraci po fyzické námaze.

2.) Wim Hof Metoda – Tato technika kombinuje rychlé a hluboké dýchání s meditací a expozicí chladu. Výzkum publikovaný v časopise „PLOS ONE“ ukázal, že Wim Hof Metoda může zlepšit imunitní systém a zvýšit energetickou účinnost těla.

3.) Pranajáma – Tato tradiční indická technika se zaměřuje na různé typy dýchání, které mohou mít pozitivní vliv na tělesné a duševní zdraví. Studie publikovaná v časopisu „Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine“ ukázala, že pranajáma může snižovat stres a zlepšovat kardiovaskulární zdraví.

4.) Kapalbhati – Toto je další tradiční indická technika, která se zaměřuje na rychlé výdechy při pomalém nádechu. Studie publikovaná v časopise „International Journal of Yoga“ ukázala, že kapalbhati může zlepšovat fyzickou výkonnost a snižovat hladinu kortizolu.

5.) Buteyko Metoda – Tato technika se zaměřuje na snížení frekvence a hloubky dýchání, což může pomoci s některými problémy dýchacího systému.Tato studie tedy ukázala, že metoda Buteyko může být účinnou technikou pro zlepšení dýchání u lidí s astmatem.

Zde je ještě několik dalších vědeckých studií, které se zaměřují na vliv dechu a dechových technik na regeneraci:

  1. „Effect of slow breathing exercise on psychological and physiological functions in college students: a randomized controlled trial“ – tato studie zjistila, že pomalé dýchání má pozitivní vliv na snižování stresu a úzkosti u studentů vysoké školy (Zhang et al., 2020).

  2. „Breathing techniques for asthma: a systematic review“ – tato studie se zaměřila na účinnost různých dýchacích technik u pacientů s astmatem a zjistila, že některé techniky mohou pomoci snížit frekvenci a závažnost astmatických záchvatů (Holloway et al., 2019).

  3. „Effect of deep breathing exercises on physiological and psychological outcomes in patients with hypertension: a systematic review and meta-analysis“ – tato studie se zaměřila na účinky hlubokého dýchání u pacientů s hypertenzí a zjistila, že může vést ke snížení krevního tlaku a stresového hormonu kortizolu (Gholami et al., 2021).

  4. „The effect of diaphragmatic breathing on attention, negative affect and stress in healthy adults“ – tato studie zjistila, že diaphragmatické dýchání (břišní dýchání)  může vést ke zlepšení pozornosti, snížení negativních emocí a stresu u zdravých dospělých (Ma et al., 2017).

  5. „Effect of yogic breathing practices on psychological and somatic symptoms in patients with depression: A systematic review and meta-analysis“ – tato studie se zaměřila na účinky jógy na pacienty s depresí a zjistila, že určité dýchací techniky jógy mohou vést ke zlepšení náladových a somatických symptomů (Cramer et al., 2017).

Chtěli byste se o dechu dozvědět další informace, nebo si některé tipy objasnit? Chcete se mnou spolupracovat v oblasti návyků a dechových technik? Tak mě neváhjte kontaktovat, rád Vám pomůžu.