Běžně se setkávám s tím, že nás dnešní doba vrhne do určité role. Stáváme se poté tím, co po nás vyžaduje okolí. Nasadíme si určitou masku, kterou často již neumíme sundat. Tato maska se propisuje do našich životů tak silně, že se nakonec stává naší identitou. Je to však dobře? A jak z toho ven? Pojďme se na to společně podívat…

Pro koho je článek určený?

  • Pro lidi, kteří se zajímají o sebepoznání 
  • Pro lidi, kteří se hledají
  • Pro lidi, kteří nejsou spokojeni se svou maskou a rádi by ji odložili

Kdo si z článku odnese nejméně ?

  • Člověk, který není otevřený novým přístupům
  • Člověk, který nechce nic měnit
  • Člověk, který si myslí že je přetvářka potřebná

Identita za maskou

Která identita je ta pravá?

Když se sám sebe zeptám: „Kdo jsem?“ Tak mé rácio začne vyjmenovávat… Jsem muž, sportovec, trenér, konzultant, limithacker, marketér, obchodník, strojař, otec, manžel a dalších X jsem. Ale já se ptám: „Kdo doopravdy jsem?“. Opět mi najíždí stejný program, ale já ho stopnu dřív než se rozjede a zeptám se novou otázkou: „Co tě dělá opravdu šťastným?“. Zde už převažují odpovědi jako… Mám rád svou rodinu a chvíle kdy jsme spolu jen my čtyři. Lehký vánek mě hladí po vlasech, je slyšet smích, svítí sluníčko a šumí les. Mám rád klid, ale i jistou dávku adrenalinu. Musím cítit svobodu, ale i spojení. Rád předávám své zkušenosti a dělá mi radost, když následně vidím výsledky. Jsem soutěživý, ale zároveň pokorný. JSEM… 

Teď už ty odpovědi vychází více ze srdce a já vlastně přicházím na to, že jsem úplně obyčejný ogara z vesnice, který touží po zážitcích, sounáležitosti, pohodě a nezávislosti. A to je to největší poznání, na které si musíme přijít. Musíme přijít na to kdo doopravdy jsme. Ne koho z nás chce mít okolí, ale kým chceme být z hloubky našeho nitra. Pokud na to nepřijdeme, tak dřív nebo později přijde vnitřní konflikt a ten může vyústit v deprese, úzkosti, nebo vyhoření. 

Mějme autentický život, který je v souladu s naším vnitřním já.

Jak na to tedy přijít?

Cest je opravdu mnoho. Někdo to má v sobě od narození, má skvělé rodiče, kteří ho podporovali v jeho poslání. Někdo na to musí přijít skrz svůj pád na dno. Někdo na tom začne pracovat díky vlastnímu seberozvoji. A někdo na to nepřijde nikdy. Zde si tedy povíme jak na tom pracovat cestou seberozvoje a sebepoznání.

TIP #1 – Otázka je odpověď

Když se naučíme správně formulovat otázky, tak nám budou přicházet i mnohem autentičtější odpovědi. Zde je pár otázek, které by vás mohli inspirovat:

  • Jaké jsou mé tři největší úspěchy v životě? 
  •  Při čem ztrácím pojem o čase?
  • V čem jsem opravdu dobrý?
  • Čím jsem chtěl být jako dítě?
  • Při čem se cítím šťastný? 
  • S čím si lidé ke mě chodí pro radu?
  • Co mi jde opravdu lehce?
  • Jak by vypadal můj ideální pracovní i osobní den?
  • Kdybych umřel, co by mělo být napsáno na náhrobním kameni?

Těch otázek může být ještě mnohem více, je tedy dobré věnovat jim čas, snažit se jít do hloubky a hledat tu pravou podstatu. Stále se sám sebe ptejte a řeště proč tomu tak opravdu bylo a jaký to pro vás mělo význam.

Tip 2# – Na co se zaměříš, to ucítíš…

Pozornost je nesmírně důležitá věc. Pozornost je energie. Pozornost je soustředění. Kam dáváme svou pozornost, tam cítíme nárůst výsledků. Ano, stojí nás to úsilí, pot, odvahu a víru, ale garantuji, že se výsledky vždy dostaví. Je to jako když zasadíme semínko stromu, dáme mu péči, vláhu, dostatek slunce, tak naším výsledkem je statný strom. 

Abychom se lépe naučili koncentrovat svou pozornost, tak můžeme náš život rozdělit do čtyř oblastí. Oblast MISE A POSLÁNÍ, oblast ENERGIE A ZDRAVÍ, oblast VZTAHŮ, oblast SEBEPOZNÁNÍ A SEBEROZVOJE. Následně si tyto oblasti škálově ohodnotíme a té nejslabší dáme pozornost. V určitých časových cyklech opakujeme hodnocení a vidíme, kam se posouváme a na čem můžeme pracovat dál. 

Tip 3# – Síla VIZE

Vize má pro nás ohromný význam. Pokud ji nemáme, tak bychom na ní měli zapracovat, jelikož vize nám určuje určitý životní smysl. A pokud děláme smysluplné věci, tak je náš život naplněnější a spokojenější. Mít tedy jasnou vizi, je jedním z prvních kroků ke spokojenému životu.

Jak si vizi definovat? Vize by měla obsahovat tyto prvky:

Kdo – ve formě pravé identity.

Proč – mít jasně definováno proč danou vizi chceme dosáhnout a co nám to přinese.

Jak – sepišme si všechny akční kroky, návyky a rituály, které nás dostanou k cíli. 

Co – jednoznačně si popišme čeho chceme dosáhnout.

Kdy a kde – dejme vizi přesnou definici, tedy kdy a kde jí dosáhneme. 

Závěr

Nyní již tedy máme vizi, záměr a víme jaké otázky si položit, abych našel tu pravou identitu a vlastně i smysl života. Stále je to jen určité hodnocení a soupiska na kusu papíru. Proto abych našel sám sebe musím i konat. 

Nejlepších rozhodnutí a skutků dosahujeme během stavu, kterému říkáme FLOW. V tomto stavu bychom se měli udržovat co nejčastěji. Ale jak se do tohoto stavu dostat? Pomoci může otužování, které nám vypíná emoce a ihned nás katapultuje do přítomnosti. Další činností, která napomáhá je meditace.  Těch je mnoho druhů a je jen na nás, který typ meditace nám vyhovuje. Do flow nás může dostat i sportovní aktivita, která nás opravdu baví. 

Jak byste tedy mohli postupovat před tím, než se vydáte hledat své pravé já? 

1.) Půjdete si zaběhat 2.) Otužíte se 3.) Uvedete se do hluboké meditace

Následně již necháte vše plynout a věřím, že při správném napojení nalznete to, co opravdu hledáte. Tedy svou identitu a pravý záměr vašeho bytí.  

Rád bys se mnou pracoval na svém rozvoji? Vyplň mi tvé údaje a já se ti co nejdříve ozvu.

9 + 2 =