JAK V PRAXI VYPADÁ MOJE STRATEGIE?

Jak investuji peníze?
- 10% svých příjmů vkládám do investic. To jsou peníze, které pro mě v dlouhodobém měřítku neexistují. Zároveň to jsou peníze, o které se nebojím přijít, jelikož jsem k nim ztratil emocionální vazbu. Investice se snažím diverzifikovat. Nesázím tedy například jen na krypto, ale ani se mu nevyhýbám. V případě, že bych financí neměl dostatek, tak bych však volil spíše nějakou konzervativní investici.
- Dalším pravidelným dílem z mého měsíčního příjmu, zhruba tedy 50%, jsou náklady na živobytí. Zde počítám bydlení, jídlo, pohonné hmoty, paušály, atd..
Výše uvedené položky jsou pro mě povinnými náklady. Proč i investice? Jelikož i kdybych měl investovat jen 500 CZK, tak jsou to peníze, které pracují za mě. Pravidelná investice, totiž nutně nemusí znamenat vysoký náklad.
- Dalších 10% svých příjmů dávám do rozvoje svého podnikání. Zde však nepočítám nutné náklady, které se s podnikáním pojí. 10% jde do podnikání prostě navíc. (Kdybych nepodnikal, tak bych tyto peníze rozložil rovnoměrně mezi finanční investice a investice do sebe.)
- Osobní rozvoj mi ukrojí dalších 10%. Zde počítám knihy, kurzy, workshopy, výukové programy, sezení s mentorem či koučem.
- Posledních pravidelných 10% jde do sportu a regenerace. Zde počítám saunování, masáže, permanentku do fitka a další péči o mé tělo.
Těchto 30% si sice z příjmu ukrajuji pravidelně, ale v případě nečekaných výdajů či nedostatku času je odvést nemusím. Jsou to však důležité výdaje, jelikož jsou zaměřeny na mě osobně a na můj rozvoj, což je za mě jedna z nejlepších investic vůbec. O peníze investované do finančních produktů totiž můžete přijít, ale o peníze, které investujete do svých znalostí a „know-how“ přijít nemůžete a přesně to jsou peníze, které vám můžou vždy vydělávat nejvíce.
Jak investuji čas?

Time management je jednou z nejdůležitějších investic, kterou děláme. V řádcích níže vám zkusím popsat, jak se svým časem běžně nakládám já.
1.) Mým prvním krokem po probuzení je nastartování metabolismu. V první řadě se tedy snažím své tělo okysličit a hydratovat. Následně probíhá fáze fotobiomodulace, otužování a lehké protažení.
2.) Druhým krokem je fáze vzdělávání. V tento okamžik jsem už běžně v kanceláři a investuji zhruba hodinku do čtení knih, skript, vzdělávacích článků a poslouchání podcastu. Často si k nim dělám i zápisky a malůvky.
3.) Třetí fáze je ta produktivní (pracovní). Ta také zabere v poměru největší část dne. Trvá kolem deseti hodin během víkendu třetinu času. Říkáte si proč pracuji i o víkendu? Jelikož mě to baví a je to součástí mého životní stylu.
4.) Další fáze je čas na rodinu. Někdy do této fáze přibírám i přátele, jelikož ti dobří jsou u mě součástí rodiny.
5.) Následuje fáze sportu a regenerace. Zde patří i meditace, procházka lesem, dechové cvičení, nebo fotobiomodulace.
6.) Předspánkový čas. Tento čas často věnuji kreativní činnosti a plánování. Poslední dobou si večer ujíždím i na zajímavých dokumentech o vesmíru, historii, nebo naší planetě. Občas mám ještě chuť se vzdělávat, jindy však už jen relaxuji.
7.) Spánek. Běžně spím šest a půl až sedm hodin. A do postele chodím v rozmezí desáté a jedenácté hodiny. Dlouhodobě sleduji, že je to tak pro můj biorytmus nejlepší a dosahuji tak nejlepších výsledků. Na spánek kladu velký důraz a i proto využívám různých spánkových hacků.
Jak vidíte, tak moje časová investice je hodně spojená s tím, do čeho investuji peníze. Tedy do pracovního a osobnostního rozvoje. Zároveň však investuji hodně času do relaxace, odpočinku a rekonvalescence.
Bude tedy v roce 2022 krize?

Jedinou jistotou je nejistota…
To jestli letos krize přijde a v jaké síle, vám nepoví ani ten největší finanční expert. Možná již v krizi jsme a ani o tom nevíme, nebo nás taky můžou čekat krušné roky. To však ukáže až čas. Když se však podívám na aktuální situaci tak vím:
1.) Máme zde oslabující, ale stále probíhající pandemii onemocnění Covid-19.
2.) Mezi společností právě víří nespokojenost a rozpolcenost. Pandemie nás dělí na tábory očkovaných a neočkovaných.
3.) Rostou ceny energií a paliv. Tento fakt již položil i některé větší hráče na trhu, jako bylo Bohemia Energy. Tento fakt se propsal i do peněženek mnoha obyčejných lidí, kteří museli přejít na dodávku energií poslední instance.
4.) Některé výrobní komponenty jsou nedostatkovým zbožím. Prodlužují se tedy výrobní termíny a v některých profesích zažíváme nárazové vlny v pracovním nasazení. Cítíme to u stavebního materiálu, ložisek, elektronických čipů a dalších. Brzdí to tedy výrobu a díky velké poptávce roste i cena daných komponentů, což se logicky propisuje i do koncového výrobku.
5.) Trh s nemovitostmi je značně přehřátý, na aktuální ceny již většina mladší generace nedosáhne a to i z důvodu, že rostou úrokové sazby hypoték a akontace se rovná 10% ceny.
6.) Aktuální inflace stoupá téměř k sedmi procentům, to tedy znamená, že se nám zmenšuje náš nákupní košík.
7.) Někteří bohatí jedinci jako třeba Warren Buffett drží velké množství hotovosti.
Dle těchto indikátorů nám v hlavě tedy může blikat varovná kontrolka a přiznám se, že i já jí tam mám. Zároveň však mám jasně danou strategii.
Udělejme si závěrem tedy malou rekapitulaci…
Aktuální průměrná mzda činí: 38 911 CZK
Čistá mzda tedy činí: 31 350 CZK
Aktuální provozní náklady (bydlení, jídlo, pohonné hmoty): cca 20 000 CZK
Investice = 10% = 3 135 CZK
Osobní rozvoj = 10% = 3 135 CZK
Sport a regenerace = 10% = 3 135 CZK
Náklady celkem: 29 405 CZK
Na volnočasové aktivity zbývá: 1 945 CZK
Co je pro mě také důležité? Vybudovat finanční rezervu 3 až 12 platů: 94 050 – 376 200 CZK
Zároveň vím, že pokud budu finančně omezen, tak se můžu uskromnit a ušetřit tak až 9 tisíc korun. Kromě toho jsem však investoval dlouhou dobu do svého unikátní KNOW-HOW, které mi jistě pomůže k tomu, abych vydělal další peníze, nebo vymyslel nový strategický plán. V poslední řadě můžu sáhnout na svou rezervu.
Svůj čas investuji z velká části do spánku, tedy 8 hodin. Dalších 8 až 10 hodin investuji do práce. Zbylý čas rovnoměrně rozkládám mezi svůj osobní rozvoj, relaxaci, regeneraci a kultivaci tělesné schránky. Mám tedy dostatek síly a energie k prožití plnohodnotného života.
Závěrem
Vidíme tedy, že klíčem ke spokojenosti i v horších časech je plánování a strategie v těch dobrých časech. Nikdy nevíme kdy se co může pokazit, ale pokud budeme předvídat, budeme připraveni na nejhorší a doufat budeme v nejlepší, tak nikdy nemůžeme být překvapení.
Zachovejte tedy klid, vymyslete si tu nejoptimálnější strategii přímo pro vás, můžete se třeba inspirovat mou strategií a pamatujte si, že za každý mrakem se vždy schovává slunce.
Nejnovější komentáře